It's not an argument to subsidize soda, but one of the easiest ways to min/max soda price is to buy it at grocery and retail in larger formats (six packs of double bottles, 24 flats of cans, etc), particularly when it's on sale as a loss leader.
The problem is that to buy it at larger volumes is heavy and awkward in terms of transporting it home and storing it.
So the foodstamps poors are going to only buy a single 2L and walk it home or take the bus home on a regular basis, still cheap but not maximizing their margins.
While the middle class chads are going to watch the flyers and fill their trunks full of diet soda when it's cheapest at scale even though they aren't the ones that need to be counting every penny.
2L are usually going to actually end up being better bang for your buck assuming full price on both. There's about 4L~ roughly in a 12 pack and its a bit less than half the price for 2 bottles. My local store is 1$ for the store brand 2L and 4$ for their 12 packs, with the same relative scale for the name brands. You reach about equal on the 24 packs.
The problem is, 2L also go bad/flat faster, meaning you need to drink them at a more rapid pace. Already an issue because they don't have that hard stopper of finishing a can so you drink it faster anyway. Which means you drink way more of it.
It's not an argument to subsidize soda, but one of the easiest ways to min/max soda price is to buy it at grocery and retail in larger formats (six packs of double bottles, 24 flats of cans, etc), particularly when it's on sale as a loss leader.
The problem is that to buy it at larger volumes is heavy and awkward in terms of transporting it home and storing it.
So the foodstamps poors are going to only buy a single 2L and walk it home or take the bus home on a regular basis, still cheap but not maximizing their margins.
While the middle class chads are going to watch the flyers and fill their trunks full of diet soda when it's cheapest at scale even though they aren't the ones that need to be counting every penny.
2L are usually going to actually end up being better bang for your buck assuming full price on both. There's about 4L~ roughly in a 12 pack and its a bit less than half the price for 2 bottles. My local store is 1$ for the store brand 2L and 4$ for their 12 packs, with the same relative scale for the name brands. You reach about equal on the 24 packs.
The problem is, 2L also go bad/flat faster, meaning you need to drink them at a more rapid pace. Already an issue because they don't have that hard stopper of finishing a can so you drink it faster anyway. Which means you drink way more of it.
Sales of course change all that.